Horský hotel Kráľova studňa

Zaujímavosti

Okolie Hotela

Pamätník SNP

Pamätník Slovenského národného povstania sa nachádza 20 minút od hotela a nedaľeko pamätného miesta obetiam hôr vo Veľkej Fatre. V blízkosti sa nachádza aj bunker.

Kráľová Skala

Kráľová skala sa nachádza 15 minút pešo od horského hotela. Leží na križovatke turisitckých chodníkov a určite sa oplatí dostať sa až hore, z kadiaľ sa vám naskytne nadherný 360° výhľad na hornatú Veľkú Fatru. 

Prameň Bystrice

Nedaľeko Kráľovej skaly a prameňa Kráľova studňa sa nachádza prameň Bystrice po ktorom je pomenované mesto Banská Bystrica. Práve tu cez drevenú lávku preteká Bystrica. Nájdete tu krásny výhľad s lavičkami a informačné tabule.

kriz (1 of 7)_HDR_1

Symbolický cintorín obetiam hôr vo Veľkej Fatre

Pamätné miesto obetiam hôr vo Veľkej Fatre bolo slávnostne otvorené 20. augusta 2011 ako spomienka na obete hôr a varovanie pre navštevníkov, aby nepodceňovali nebezpečenstvá a nástrahy horského prostredia.

Pietne miesto sa nachádza na frekventovanom turistickom priechode 570 metrov od horského hotela Kráľova studňa, nedaľeko pamätníku SNP. Na skalnom masíve je oceľový kríž. Pod ním je na skalnom brale osadená tabuľa s menami obetí od roku 1954, od kedy sa začala ich evidencia.

Park tmavej oblohy Veľká Fatra

V okolí Kráľovej studne sa nachádza jedinečné chránené územie – Park tmavej oblohy Veľká Fatra. Sú tu výnikajuce podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Môžete využit naše špecialne víkendové pobyty na pozorovanie hviezd. 

Historický kamenný most v Zalamanej doline

V Zalámanej doline sa nachádza historícký kamenný most, ktorý môže mať mimoriadnu historickú hodnotu. 

Jaskyňa Horná Túfna

V  bezprostrednej blízkosti Kráľovej studne sa nachádza jedna z  najznámejších archeologických lokalít na Slovensku – jaskyňa Horná Túfna, známa bohatstvom vzácnych nálezov.

Sedačková lanovka Turecká - Krížna

17. novembra 1971 bola spustená prevádzka sedačkovej lanovky Turecká – Krížna, dlhej 2 060 metrov s výškovým rozdielom 730 metrov. 

Počas prevádzky pribudli ešte vleky: detský dvestometrový, a dva lomené vleky, dolný a horný, každý z nich bol dlhý 4 130 metrov. Takto technicky vybavené lyžiarske stredisko slúžilo k spokojnosti nadšencov lyžovania a turistiky, s návštevnosťou okolo 1 200 pasažierov denne. Necitlivá privatizácia ukončila prevádzku na jar v roku 1993. 4. novembra 2005 horná stanica vyhorela, a tak zanikol jeden z posledných objektov, ktorý pripomínal existenciu sedačkovej lanovky.

Vodný žlab

V doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci, sa nachádza jedinečná kultúrna pamiatka na splavovanie rovnaného dreva – vodný žľab. 

Vybudovali ho pravdepodobne už v 19. storočí a za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásili v roku 2000. Vodný žľab v celkovej dĺžke 2 450 metrov sa za dlhé roky značne poškodil a zostal čiastočne znefunkčnený. Vďaka iniciatíve Mesta Banská Bystrica vznikol zámer opravy vodného žľabu Rakytovo, ako súčasť projektu „Rozvoja turistickej infraštruktúry mesta Banská Bystrica. Celá konštrukcia vodného žľabu je z dreva – zo smreka a jedle, bez použitia iného materiálu, napríklad železa či plastov.

Čremošniansky tunel

Čremošniansky tunel na železničnej trati Banská Bystrica – Diviaky sa tiahne od ústia doliny Túfna pri Harmanci popod horské sedlo Malý Šturec, až po Čremošné. Je najdlhším železničným tunelom nielen na Slovensku, ale bol i v celom Československu. Meria 4 698 metrov, a práve v ňom, na kilometri 31,425 dosahuje trať najvyšší – vrcholový bod 692,94 m n. m.

Trosky lietadla